در حال بارگذاری

هراعتقادی هراندازه هم که راسخ و جدی باشد، اگر با تلاش لازم همراه نباشد به بار نخواهد نشست

گروهی از روان‌شناسان بر این باورند که برای رسیدن به آن‌چه می‌خواهیم باید قبل از هر اقدامی، اعتقاد به پیروزی برای رسیدن به هدف را داشته ‌باشیم. اما آیا به‌واقع، این نگاه واقع‌گرایانه و دقیق است؟


روانشناسان می‌گویند خواستن، اعتقاد داشتن، رسیدن و دریافت کردن، سه مرحلۀ ساده اما اساسی برای رسیدن به آن چیزی است که خواسته‌اید ولی مرحله دوم، یعنی اعتقاد داشتن به آن اتفاق موردنظر، می‌تواند سخت‌ترین و مهم‌ترین مرحله باشد. چرا که وقتی شما موفق می‌شوید اعتقادات خود را مدیریت کنید، درواقع زندگی‌تان را مدیریت کرده‌اید. این نوع نگاه اهمیت و نقش ذهنیت‌های مثبت را در دست‌یابی به هدف مطرح می‌کند (نقش تصویرهای ذهنی در زندگی).


به عبارتی ما باید با مدیریت اعتقادات خود، همة افکار، اظهارات، واژه‌هایی که به‌کار می‌بریم و اعمال‌مان را -که قبلاً با نوعی بی‌‌اعتقادی و عدم اطمینان همراه بود- به‌سوی اعتماد و اعتقاد به قدرت‌مان برای دست‌یابی به آن‌چه می‌خواهیم سوق دهیم و در این مسیر هرچه بیشتر راسخ و پایدار باشیم و اجازه ندهیم این بی‌اعتقادی‌ها و ذهنیت‌های منفی، آن‌چه می‌خواهیم را، درهاله‌ای از ابهام و تاریکی فرو برده و پنهان سازد؛ قطعاً در چهارچوب شفاف‌سازی‌ها و روشن‌بینی‌ها، می‌توانیم مرحله عمده‌ای را برای رسیدن به هدف، پشت سرگذاریم.


اگر توجه کنید ارتباط قابل توجهی بین اساس بیشتر افکار، اظهارات و اعمال شما با میزان اعتقاد‌پذیری و قانون جاذبه وجود دارد که در نهایت، جهت‌گیری آن‌ها را سمت و سو می‌بخشد. این اعتقاد‌پذیری به‌ گونه‌ای است که هیچ شک و تردیدی را در برندارد البته منظور ما به مفهوم چشم‌پوشی از واقعیات روزمره نیست. به عبارت دقیق‌تر، اعتقاد و ایمان به پیروزی، به‌طور قطعی و غیرمشروط است.


اعتقاد مقوله‌ای است که به دور از تأثیرپذیری از سایر مسائل، به‌خصوص آن‌چه در دنیای خارج اتفاق می‌افتد ثابت و استوار در ذهن‌ها باقی می‌ماند و در عمل نمود می‌یابد. اما به‌نظر می‌رسد یک نکته مهم دراین دیدگاه مورد تأکید قرار نگرفته است؛ این‌که هر اعتقادی بنا به ماهیت، کیفیت و کمیتی که دارد، تلاش خاص خود را می‌طلبد تا به‌واقع، به ثمر نشیند و هراعتقادی هراندازه هم که راسخ و جدی باشد، اگر با تلاش لازم همراه نباشد به بار نخواهد نشست. 


پاسخ دهید

copy right