در حال بارگذاری

مزایای اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در حقیقت نوع تفکر ما درباره خودمان است، این که چگونه توانایی ها و محدودیت های خود را می بینیم، چطور با آن کنار می آییم و برای بهبودش چه کارهایی می کنیم؟

 

زمانی که میزان اعتماد به نفس در حد سالم و طبیعی باشد، فرد حس خوبی دارد و خود را مستحق احترام می داند، اما برعکس، وقتی که فرد اعتماد به نفس پایینی دارد، ارزش کم و ناچیزی برای نظرات و عقایدش قائل می شود. چنین افرادی همیشه نگران هستند؛ نگران از این که به اندازه کافی در نگاه اطرافیان خوب و مورد قبول نباشند.

البته اغلب اوقات درباره اعتماد به نفس کودکان صحبت می شود و توجه ما به آنها بیشتر از خودمان است. با این حال باید بدانیم بزرگسالان نیز از بهبود و تقویت اعتماد به نفس شان بهره خواهند برد. بنابراین همه ما باید سعی کنیم میزان اعتماد به نفس خود را بشناسیم و با تقویت آن به سلامت روحی و جسمی خود کمک کنیم.

 

 

● شکل گیری و تقویت اعتماد به نفس

 

شکل گیری این بخش از شخصیت انسان، از سنین کودکی و دوران خردسالی آغاز می شود. افکار و برداشت های شخصی، برخورد و واکنش دیگران، تجربیاتی که در مدرسه، محل کار و جامعه به دست می آید همه و همه نقش مهمی در شکل گیری شخصیت ما دارند؛ همچنین بیماری ، معلولیت یا آسیب های جسمی، فرهنگ افراد و جایگاه آنها در جامعه نیز در چگونگی شکل گیری اعتماد به نفس مهم و قابل اعتنا هستند.

البته نباید از نقش روابط بین افراد نیز غافل شد؛ نوع روابط با افرادی که به شما نزدیک هستند مانند پدر و مادر، خواهر و برادر، دوستان، معلمان و... در تقویت اعتماد به نفس تان بسیار مهم است. به همین دلیل هم خیلی از متخصصان بر این باورند آن طور که شما امروز درباره خودتان فکر می کنید، بازتاب پیام هایی است که در گذشته دریافت کرده اید. بر اساس این عقیده اگر روابط شما با نزدیکان تان قوی باشد و بازخوردی مثبت در روحیه تان ایجاد کند، شما خود را فردی ارزشمند می بینید و اعتماد به نفس مناسبی خواهید داشت. برعکس، اگر فرد، دائم مورد انتقاد و تمسخر قرار بگیرد اعتماد به نفسش پایین تر از حد معمول خواهد بود.

 

با وجود دیدگاه های مختلف، هنوز هم بیشتر محققان می گویند: نوع تفکر فرد ـ که البته درکنترل خود اوست ـ بیشترین تاثیر را در شخصیتش دارد. به این معنی که می توان به جای تمرکزکردن روی نقاط ضعف و معایب، افکار منفی را تغییر داد و به ویژگی های مثبت اندیشید.

 

● میزان طبیعی اعتماد به نفس

میزان اعتماد به نفس افراد مختلف در طول زمان با توجه به شرایط زندگی تغییر می کند و در نوسان است. با این حال، اعتماد به نفس در محدوده ای که نشان دهنده نگرش شما درباره خودتان است، ثابت می ماند. بنابراین مهم است میزان طبیعی و سلامت اعتماد به نفس را بشناسیم و سعی کنیم آن را در حد طبیعی حفظ کنیم.

 

به عنوان مثال، اگر بیش از آنچه حقیقت دارد و دیگران در مورد شما تصور می کنند، خود را فردی مهم و مثبت می دانید، دچار نوعی تفکر غیرواقعی هستید؛ با این حس، معمولا همیشه خود را بهتر و برتر از اطرافیان می دانید و انتظار امتیازات ویژه ای دارید. در مقابل اگر همیشه نظرات خود را بی اهمیت بدانید و روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید، اعتماد به نفس پایینی دارید؛ این نوع تفکر، قدرت حرکت و پیشرفت را از شما می گیرد. با این شیوه همیشه دیگران را مهم تر و تواناتر از خود می دانید و با ترس از شکست، موفقیت را از خود دور می کنید.

اما میان این دو حس، می توان اعتماد به نفس طبیعی و سلامت را پیدا کرد؛ به این معنی که نگرشی دقیق، متعادل و واقع بینانه در خود ایجاد کنید؛ به عنوان مثال، با آگاهی از نقاط ضعف، نظری مثبت درباره توانایی هایتان داشته باشید.

 

 

● مزایای اعتماد به نفس

 

وقتی به خودتان احترام بگذارید و اعتماد به نفس خوبی داشته باشید، احساس امنیت و ارزش می کنید. در نتیجه روابطی مثبت و محکم نیز با دیگران برقرار خواهید کرد. علاوه بر این، افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند بهتر از دیگران می توانند با استرس ها و مشکلات زندگی مبارزه کرده یا کنار بیایند. این گروه کمتر احساس ناامیدی، غم، بی ارزش بودن و شرمندگی می کنند و به همین دلیل از نظر روحی در شرایط بهتری به سر می برند. اختلالات خواب، افسردگی و اضطراب نیز در این افراد کمتر دیده می شود.

اعتماد به نفس تقریبا بر تمام جنبه های زندگی فرد تاثیر می گذارد، به همین دلیل است که روان شناسان به ما می گویند به جای تمرکز بر معایب و نقاط ضعف، خودتان را دوست داشته باشید و به خود احترام بگذارید.


پاسخ دهید

copy right